Пенсії по-новому: пенсіонери отримають надбавку в 1000 грн. Деталі

В Україні підбили підсумки перерахунку пенсій. В середньому підвищення склало 514 грн (з урахуванням разової виплати), при цьому 2,5 млн українців отримали надбавку від 1000 грн. У 2020 році, якщо цільові показники інфляції вдасться дотриматися, пенсії збільшаться ще приблизно на 13-15% (залежно від динаміки зростання зарплат).

Ми з’ясували, як і кому перерахували пенсії і чого чекати в наступному році.

в 2020-му розмір надбавки буде менше 2019 го через прогнозоване зниження рівня інфляції;

всі пенсії перераховують індивідуально: чим більше зарплата і чим більше стажу, тим істотніше підвищення;

в 2020-м пенсії перерахують в тому числі тим, хто вийшов на заслужений відпочинок в 2018-м.

Хто отримає надбавку від 1000 грн

Розмір надбавки в цьому році склав 17%. Важливо при цьому зазначити, що підвищують розрахунковий розмір виплати. Якщо, наприклад, за формулою українець заробив на виплату, меншу за мінімальну, з бюджету йому автоматично “дотягують” до прожиткового мінімуму – 1497 грн. Тобто якщо підвищення розрахункового розміру на 17% сума пенсії залишиться на рівні мінімальної виплати, її розмір не зміниться. Замість цього такі українці отримають разові виплати, але про це пізніше.

Отже, як заявив на селекторній нараді віце-прем’єр Павло Розенко, 2,5 млн українців отримають надбавку до пенсії в розмірі від 100 до 400 грн, від 400 до 700 грн – більше 1,5 млн чоловік, від 700 до 1000 грн – 500 тис. осіб, 2,5 млн – від 1000 грн. Як зазначив Розенко, нові пенсії українці отримуватимуть щомісяця.

Сума підвищення залежить від двох чинників: стажу і рівня зарплати. Ті пенсіонери, які заробляли більше і працювали довше, зможуть претендувати на більш вагомі прибавки. На вагому прибавку (від 1000 грн) можуть претендувати шахтарі, українці з відносно високими зарплатами, ті, хто має великий стаж.

Ще 2,1 млн українців, зазначив Розенко, отримають разову виплату в розмірі 2,4 тис. Грн. Цю суму розділять на два місяці – 1,2 тис. Видадуть в березні і ще 1,2 тис. – в квітні.

Глава Пенсійного фонду Євген Капінус зазначає: крім зазначеного підвищення 2,3 млн пенсіонерів також отримають разом зі своїми виплатами монетизувати субсидію. Середній її розмір становить 1 676 грн.

“До кінця місяця ми забезпечимо виконання завдань щодо проведення перерахунку пенсій та виплати субсидій у грошовій формі в термін і в повному обсязі”, – підкреслив Євген Капінус.

Чого чекати в 2019-м і в 2020-му

Цього року на українців чекає ще як мінімум два підвищення пенсій. Правда, торкнеться це менше двох мільйонів українців, які зараз отримують мінімалку. У березні та квітні вони отримають разові виплати по 1,2 тис. Грн, а в липні їх пенсія збільшиться з тисячі чотиреста дев’яносто сім до 1564 грн, а в грудні – до 1638 грн.

У 2020-му також очікується перегляд прожиткового мінімуму, проте його розмір ще належить розрахувати при підготовці головного фінансового документа на наступний рік.

Крім цього, також в березні 2020 го очікується чергове осучаснення. Так, інфляція, згідно з прогнозом НБУ, складе 6,3%. І якщо існуючі темпи зростання зарплат збережуться, пенсії в наступному році підвищать приблизно на 15-16%.

Що цікаво, згідно презентації Українського інституту майбутнього, поступово дефіцит Пенсійного фонду буде тільки зменшуватися. Аналітики підрахували, що ліквідувати дефіцит вдасться до 2030-го.

“Проведений аналіз свідчить, що застосування діючих методик індексації пенсій до 2029-2030 років призведе до бездефіцитності Пенсійного фонду в трендовом сценарії (при витратах ПФУ на рівні 7,5% ВВП)”, – йдеться в дослідженні.

Як заявив заступник міністра соцполітики Микола Шамбір, дефіцит Пенсійного фонду могли б покрити, але тоді б виникла інша проблема. “Тоді ми б зіткнулися з тим, що не змогли б підвищити пенсії. Тому було прийнято рішення, що дефіцит ми не покриваємо як такої, а даємо кошти на підвищення пенсій”, – пояснив Шамбір.

У 2019 м “дірка” в бюджеті Пенсійного фонду складе близько 167 млрд грн. Одна з основних причин – зниження єдиного соціального внеску в 2016-м. Якщо раніше українці віддавали з зарплат 37%, зараз – всього 22%. Саме після цього почав збільшуватися дефіцит. Щоб перекрити його, необхідно скорочувати рівень тіньових зарплат і збільшувати їх розмір.

Джерело

Share