Тимошенко: “Нафтогаз” виграв у РФ лише тому, що в них був підписаний мною контракт

Україна виграла позов проти Росії в Стокгольмському арбітражі завдяки контрактам, підписаним у 2009 році Юлією Тимошенко.
Про це заявила лідер “Батьківщини” в інтерв’ю “Радіо Свобода“, повідомляє Цензор.НЕТ.

“Виграв той контракт, який підписав мій уряд, тому що вони (юристи “Нафтогазу”) пішли з нашим контрактом у Стокгольмський арбітраж. І вони виграли гроші в Російської Федерації тільки тому, що в них у руках був цей контракт. І я можу сказати, що це і для всіх юристів, і України, і правознавців світу очевидний факт”, – заявила Тимошенко.

За словами політика, “якщо контракт був би підписаний не в інтересах України і не на користь України, ніякий Коболєв ніякий Стокгольмський арбітраж виграти не міг”.

“Крім того, після того як було рішення Стокгольмського арбітражу, російська сторона заявила, що вони хочуть розірвати цей контракт. І це для мене найбільша нагорода. А президент України сказав, що він нікому не дасть до цього контракту доторкнутися. Ось реальна оцінка цьому контракту”, – зазначила Тимошенко.

Нагадаємо, у 2009 році Тимошенко від імені України підписала контракт із прописаним у ньому принципом “бери або плати”. Він передбачав штрафи для України в разі недобору російського газу щодо обсягу, зазначеного в контракті. “Нафтогаз України” вважав положення “бери або плати” у вигляді, викладеному в контракті з “Газпромом”, неринковим, неправомірним і недійсним.

Як повідомлялося, Апеляційний суд округу Свеа (Швеція) 13 червня задовольнив клопотання ПАТ “Газпром” і ухвалив наказ про призупинення виконання рішення Стокгольмського арбітражу від 28 лютого 2018 року щодо спору між “Газпромом” і “Нафтогазом України” в межах контракту на транзит газу через територію України.

Наприкінці травня – на початку червня 2018 року “Нафтогаз України” повідомив, що вживає на території Швейцарії та Нідерландів заходів щодо примусового виконання рішення Стокгольмського арбітражу стосовно розгляду щодо транзитному контракту.

Нагадаємо, Стокгольмський арбітраж зобов’язав “Газпром” доплатити НАК “Нафтогаз України”$4,63 млрд за недопоставку узгоджених обсягів газу для транзиту. Таким чином, за результатами двох арбітражних спорів між компаніями на поставку і транзит газу “Газпром” має доплатити НАК $2,56 млрд.

Зі свого боку, “Газпром” підтвердив, що має виплатити НАК “Нафтогаз України” $2,56 мільярда за рішенням арбітражу в Стокгольмі.

Водночас “Газпром” відмовився почати в березні поставки газу для НАК “Нафтогаз України” і повернув внесену передоплату, наполягаючи на необхідності підписання додаткової угоди до чинного контракту на 2009-2019 роки.

“Укртрансгаз” заявив, що “Газпром” від початку року не виконує технічні умови, подаючи газ до українського кордону із заниженим порівняно з контрактом тиском.

“Газпром” після програшу у Стокгольмському арбітражі за позовом “Нафтогазу” заявив про початок процедури розірвання контрактів з українською компанією на поставку і транзит газу.

4 квітня закінчився термін для переговорів за контрактом на поставку (30 днів з моменту виникнення спору або розбіжності), 19 квітня – за транзитним контрактом (45 днів).

Джерело

Share